Bezdrátové možnosti sběru dat známe již řadu let, jsou využívány jak v průmyslovém, tak soukromém sektoru. Technologie IoT se vyznačují řadou výhod, a to nízkou pořizovací cenou a minimální energetickou náročností, což zaručuje dlouhou výdrž baterie zařízení. Hlavním benefitem tohoto řešení je velká flexibilita v podobě téměř okamžitého nasazení na kterékoliv měřicí prvky.
Bez nadsázky se dá říci, že kterémukoliv měřicímu zařízení lze rozšířit jeho komunikační vlastnosti o bezdrátovou vrstvu, a to bez ohledu na polohu a umístění, ať už chceme:
Data jsou většinou odesílána na cloud a díky tomu je možné přenesené stavy zobrazit kdykoliv a odkudkoliv ať už na PC, mobilním telefonu nebo na chytrých hodinkách.
Přenosových vrstev ve světě IoT je poměrně velké množství, neexistuje tudíž jedna univerzální. Několik faktorů, které je třeba zohledňovat při volbě správné přenosové vrstvy:
Kromě těchto kritérií je nutné zohlednit, zda přenos bude probíhat v zástavbě nebo v otevřeném prostoru, zda se sledovaný objekt bude pohybovat nebo bude statický, a jaká je teplota objektu v průběhu roku.
Vytipováním vhodné přenosové vrstvy a nasazením účinných IoT modulů s optimální anténou a kapacitou baterie získáme optimální řešení pro sběr dat, které je díky své bezdrátovosti okamžitě k nasazení, používání a o jehož chod se nemusíme starat v řádu několika let.